www.mazepa.fora.pl

Nauka, kultura i rozrywka

Forum www.mazepa.fora.pl Strona Główna -> Bieżące wydarzenia -> Ty możesz stać się niewolnikiem
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Ty możesz stać się niewolnikiem
PostWysłany: Wto 9:06, 08 Maj 2007
tomaszek1958
Zastępca Admina
Zastępca Admina

 
Dołączył: 22 Lis 2005
Posty: 7028
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gdańsk Wrzeszcz
Płeć: Mężczyzna

Ty możesz stać się niewolnikiem


Ponad 12 milionów - tylu niewolników żyje na całym świecie na początku XXI wieku

Problem ten dotyczy wszystkich kontynentów, w tym także Europy. Około 400 tys. osób rocznie sprzedawanych jest do pracy w samej Unii Europejskiej.

Opublikowany kilka dni temu raport na temat ukrytych form niewolnictwa w Wielkiej Brytanii zawiera alarmujące informacje. Naukowcy i badacze z uniwersytetu w Hull oraz kilku organizacji pozarządowych (w tym Anti-Slavery International i fundacji Josepha Rowntree), którzy przeprowadzili dogłębne badania na ten temat, alarmują, że akcje mające przeciwdziałać współczesnemu niewolnictwu i przeznaczane na nie środki są niewystarczające w stosunku do potrzeb. Okazuje się bowiem, że w samej Wielkiej Brytanii istnieje około 10 000 grup przestępczych, które czerpią zyski z różnych form niewolnictwa.


W niewolnictwie bez zmian

Wydawać by się mogło, że problem niewolnictwa został już dawno rozwiązany, a liczne międzynarodowe zakazy dotyczące handlu ludźmi i wykorzystywania ludzi do pracy niewolniczej są egzekwowane. Okazuje się jednak, że choć nazywane zupełnie inaczej, niewolnictwo wciąż istnieje.


Według prawa międzynarodowego niewolnikiem jest każdy, kto spełnia cztery podstawowe warunki: jest za pomocą groźby lub przemocy fizycznej zmuszany do pracy, znajduje się w posiadaniu lub pod ścisłą kontrolą swojego "pracodawcy" (kontrola jest zazwyczaj roztaczana zarówno za pomocą nacisku psychicznego, jak i przemocy fizycznej), traktowany jest jak rzecz, sprzedawany i kupowany, ma ograniczone przez kogoś możliwości przemieszczania się i poruszania. Także sam proces stawania się niewolnikiem współcześnie niewiele się różni od przykładów z poprzednich epok. Można zostać niewolnikiem z powodu długów. Często są to długi fikcyjne. Niewolnikiem można też się urodzić – gdy takie długi są na tyle duże, że ich spłata przechodzi na kolejne pokolenia. Uznaje się też, że niewolnikami stają się kobiety, które w młodym wieku są zmuszane do wyjścia za mąż. Wiele okazji do rozwoju niewolnictwa towarzyszy imigrantom pracującym nielegalnie w bogatych krajach – ktoś zatrudniony nielegalnie staje się zupełnie podległy woli swojego pracodawcy (ten problem dotyczy zwłaszcza Stanów Zjednoczonych).


Brytyjski problem

Wydany przez fundację Josepha Rowntree raport określa handel ludźmi jako jeden z największych problemów Wielkiej Brytanii. Międzynarodowa Organizacja Pracy oceniła w 2005 roku, że na całym świecie sprzedano do pracy około 2,5 miliona ludzi. W samej Wielkiej Brytanii zdecydowaną większość niewolników stanowią kobiety i dzieci. Szacuje się, że co roku do pracy w Wielkiej Brytanii sprzedawanych jest około 1000 kobiet, podczas gdy jeszcze kilka lat temu mówiło się o 400 kobietach rocznie. Zdecydowana większość z nich trafia do Londynu, gdzie jest zmuszana do świadczenia usług seksualnych.

Jednak "kupionych" ludzi wykorzystuje się też na różne inne sposoby – organizacja Anti-Slavery International od kilkudziesięciu lat walcząca z problemem współczesnego niewolnictwa na świecie podaje, że można odnotować pewne tendencje, jeśli chodzi o zatrudnianie ludzi pochodzących z różnych krajów. Na przykład mężczyźni z Wietnamu sprzedawani są do pracy w hotelach, a kobiety z Filipin do wykonywania różnych prac domowych. Raport na temat osób zmuszanych do niewolniczej pracy w Wielkiej Brytanii zawiera też, niestety, polski akcent. Wśród kilku przykładów ilustrujących różne sposoby wykorzystywania imigrantów z krajów rozwijających się, jako pierwszy zostaje wymieniony przypadek Polaków, którzy zostali wynajęci do pracy w Southampton jeszcze w Polsce. Jednak gdy dotarli do Wielkiej Brytanii zostali wywiezieni do Exeter, gdzie na ich oczach ich nowi pracodawcy wywieźli z dużego domu grupę Afgańczyków. Polaków umieszczono w tym samym domu, gdzie mieszkali w bardzo trudnych warunkach, sypiając na materacach, po 45 osób w jednym małym pokoju. Nie otrzymywali obiecanych zarobków, wielokrotnie grożono im i zastraszano ich. Jako że nikt z nich nie znał języka angielskiego, nie byli w stanie zwrócić się o pomoc do Brytyjczyków.


W walce z handlarzami

Władze Wielkiej Brytanii już kilka lat temu rozpoczęły walkę z tym problemem. Częścią tych działań jest prowadzona przez Scotland Yard operacja "Maxim", która ma uderzać nie tylko w grupy handlujące ludźmi, ale też we wszystkie organizacje ułatwiające ten proceder, np. produkujące fałszywe dokumenty dla nielegalnie sprowadzanych imigrantów.

Jednak dopiero 22 stycznia tego roku, pod naciskiem licznych organizacji pozarządowych, premier Tony Blair obiecał podpisanie przez Wielką Brytanię opracowanej przez Komisję Europejską "Konwencji o podjęciu działań przeciw handlowi ludźmi". W ślad za tą obietnicą poszło utworzenie w ramach Scotland Yardu specjalnej jednostki do walki z tym procederem, dysponującej budżetem w wysokości ponad miliona funtów rocznie.

- Ten nowy zespół to grupa fachowców, która będzie zajmowała się wyłącznie namierzaniem międzynarodowych sieci przestępczych, które czerpią zyski z tej współczesnej formy niewolnictwa – mówi odpowiedzialny za bezpieczeństwo obywateli podsekretarz stanu w brytyjskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Vernon Coaker.

Dowodząca całą grupą Sue Wilkinson zapowiada ścisłą współpracę z innymi państwami, jak i organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie Wielkiej Brytanii i spodziewa się, że działania prowadzonej przez nią grupy w krótkim czasie doprowadzą do znacznego obniżenia liczby osób sprzedawanych do pracy w Zjednoczonym Królestwie. Liczy jednak także na wszelką pomoc zwykłych ludzi, którzy mogą mieć informacje na temat osób pracujących jako niewolnicy. Takich przypadków natomiast nie brakuje, niestety, także wśród Polaków – szacuje się, że co roku do pracy niewolniczej wykorzystywanych jest ich ponad 200 000.


Cytat:
Współczesne niewolnictwo w liczbach:

Liczba niewolników: przynajmniej 12,3 miliona (inne szacunki mówią o 27 milionach), w tym: 43 proc. jest wykorzystywanych seksualnie, 32 proc. pracuje przymusowo, 25 proc. jest wykorzystywanych w obu celach.

Roczny dochód ludzi utrzymujących się z niewolnictwa: 44 miliardy dolarów.

Dzieci zmuszane do pracy: 218 milionów (w tym około 8,5 miliona to niewolnicy).

400 000 ludzi rocznie jest sprzedawanych do krajów członkowskich Unii Europejskiej (80 proc. stanowią kobiety, 50 proc. to osoby nieletnie).


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 17:32, 14 Maj 2007
Gość

 

To co jest tu opisane to nowoczesna forma niewolnictwa - zwłaszcza praca na czarno.
PostWysłany: Śro 8:18, 16 Maj 2007
tomaszek1958
Zastępca Admina
Zastępca Admina

 
Dołączył: 22 Lis 2005
Posty: 7028
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gdańsk Wrzeszcz
Płeć: Mężczyzna

W hipermarketach ludzie pracują jak niewolnicy (po 12 godzin dziennie za 600-800 zł miesięcznie).
Ale nie tylko tam.

Jeżeli nie będzie surowo karać się pracodawców to te współczesne niewolnictwo nie zniknie.

Sad Sad Sad Mad Mad


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Ty możesz stać się niewolnikiem
Forum www.mazepa.fora.pl Strona Główna -> Bieżące wydarzenia
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin