www.mazepa.fora.pl

Nauka, kultura i rozrywka

Forum www.mazepa.fora.pl Strona Główna -> KOSS / WOS -> Czy w Polsce mamy demokrację?
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Czy w Polsce mamy demokrację?
PostWysłany: Śro 9:55, 16 Maj 2007
tomaszek1958
Zastępca Admina
Zastępca Admina

 
Dołączył: 22 Lis 2005
Posty: 7028
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gdańsk Wrzeszcz
Płeć: Mężczyzna

Czy w Polsce mamy demokrację?


Demokracja oznacza system polityczny, w którym władzę sprawuje lud. Mam trzy poważne wątpliwości czy system stosowany w naszej ojczyźnie od 18 lat można nazwać demokratycznym. Czy potrafimy zmienić reguły gry na naszej scenie politycznej?


Wątpliwość 1

Lud w naszym kraju "ma władzę" nie permanentnie lecz jedynie raz na ok. 1460 dni kalendarzowych. W pozostałe dni lud może składać nic nie znaczące wnioski lub organizować równie bez znaczenia najrozmaitsze protesty. Jeśli wnioski czy protesty nie są zgodne z interesem aktualnie "trzymającej władzę grupy" wnioski obywateli lądują w koszu a protesty jeśli nie są zakazane to "odpowiednio" skomentowane lub zniwelowane "kontr-protestami". Jak lekceważony jest w naszym systemie głos ludu świadczy historia wniosku ok.750 tysięcy obywateli złożonego kilka lat temu do Sejmu w sprawie JOWów. Sprawa jest nie do przeforsowania. "Elity" nie załatwią pozytywnie żadnego wniosku który jest sprzeczny z ich interesem.


Wątpliwość 2

Brak realnego wpływu na władzę powoduje zniechęcenie poczciwych obywateli do zajmowania się sprawami publicznymi. 60% obywateli nie idzie do urn! W obowiązującej u nas tzw. "pluralistycznej demokracji" ubiega się o władzę kilkadziesiąt (w 2005 roku 16) teoretycznie różnych ugrupowań politycznych. Zwycięskie ugrupowanie ma niewielką szansę zdobyć większość ważnych głosów i sprawować samodzielnie władzą. Dotychczas zazwyczaj "zwycięzca" uzyskiwał ok. 30% poparcie. Regułą było, że nie tworzył stabilnej wielkiej koalicji lecz brakujące dla sprawowania władzy niezbędne głosy "kupował za stanowiska" od ugrupowań i posłów dietetycznych. W efekcie mamy sytuację, że władzę w RP dzierżą ugrupowania mające udokumentowaną akceptację ok. 12 % obywateli (40/100 X 30/100 =12/100). To nie są rządy WIĘKSZOŚCI – to są rządy MNIEJSZOŚCI która dzięki sprawnemu marketingowi uzyskała jedynie spośród wielu największe poparcie. To jest sprzeczne z fundamentalną ideą demokracji która mówi, że decydujący głos powinna mieć większość.


Wątpliwość 3

Nasz system polityczny to demokracja pośrednia. Lud sprawuje władzę nie osobiście lecz poprzez swoich przedstawicieli. Problem w tym, że wg założeń dla "demokratycznych przedstawicieli ludu" dobro wspólne powinno być najważniejszym (jedynym) nakazem. Niestety w naszym systemie politycznym najważniejsze jest dobro ugrupowania lub dobra osobiste naszych "elit" politycznych tj zaspokojenie ich aspiracji politycznych i finansowych. Poparcie wyborców kupuje się obiecankami typu: "Od przyszłego roku będziemy rewaloryzować emerytury i renty proporcjonalnie do wzrostu średniej płacy. Będzie to kosztowało nas (wasz budżet) ok. 6 mld. zł." "Dyplomatycznie" w informacji nie wyjaśnia się komu te 6 mld zostanie zabrane. Stosowanie tej wersji demokracji powoduje, że nasze "elity polityczne" zadłużają nasz kraj (nas) w tempie ok. 30 mld. zł. rocznie a jak wiadomo obecnie nasz dług publiczny wynosi już ok. 500 mld. zł. Jednocześnie nasz majątek narodowy został w znacznej mierze, niekoniecznie uczciwie, wyprzedany. Pozostały już tylko resztówki. Czy w takich warunkach nasza ojczyzna ma szansę rosnąć w siłę a nam obywatelom dać nadzieję na lepsze jutro?


Czy możemy zastosować lepszą demokrację?

Skoro obecnie stosowany w naszej ojczyźnie system polityczny, formalnie określany demokratyczny ma w/w wyjątkowo niebezpieczne wady to dlaczego nasze "elity" nie prowadzą poważnej debaty publicznej nad ich wyeliminowaniem bądź ograniczeniem? Dlaczego nie prowadzi się poszukiwań lepszej demokracji? Kto się boi praktykowanej, z wyjątkowo dobrym skutkiem, od 150 lat przez Helwetów prawdziwej demokracji? Dlaczego moi rodacy na hasło REFERENDUM prawie wszyscy reagują nerwowo?

Nie wiem jak jest naprawdę ale po kilku miesiącach "drążenia tematu" mam wrażenie, że przyczyny obawy przed oddaniem pełni władzy ludowi w naszym kraju są trywialne. "Elity" są totalnie przeciw bo system pełnej demokracji degraduje ich z pozycji "panów tego Świata" do roli "służby temu Światu". "Możni" tego Świata obawiają się, że "biedni" przypomną sobie podstawowe hasło komunistów o jednakowych żołądkach i przegłosują "urawniłowkę". "Katolicy" boją się, że zdemoralizowany prosty lud za inspiracją ateistów przegłosuje unieważnienie dekalogu. "Niewierzący" z kolei boją się, że katolicy przegłosują przymusowy chrzest wszystkich i obowiązkowe praktykowanie religii, etc. itp. itd. Czy to są poważne obawy?

Niech mi ktoś wyjaśni czy jesteśmy skazani trwać pod rządami "populistycznych" dyktatur wymieniających się co cztery lata aż do końca Świata i jeden dzień dłużej? Czy pełna demokracja jest dla nas marzeniem "ściętej głowy"? Czy pokojowo nic w tej sprawie nie da się zrobić i musimy "kuć kosy na sztorc"? Niech mi ktoś wytłumaczy czy rzeczywiście jesteśmy tak zdemoralizowanym, nietolerancyjnym, prymitywnym narodem, że nie możemy równać się z Helwetami i nie możemy korzystać z ich doświadczeń? Może moglibyśmy na początek wypróbować prawdziwą demokrację na poziomie gmin?


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Wto 11:44, 22 Maj 2007
Natalka
Gość

 

Prawdziwa demokracja to utopia.
Zawsze znajdą się tacy którzy głosząc demokrację bedą łoić kasę sobie i swoim znajomkom.
PostWysłany: Wto 20:47, 22 Maj 2007
Master Yoda
Główny Mod
Główny Mod

 
Dołączył: 22 Lut 2006
Posty: 1984
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z błotka
Płeć: Mężczyzna

exactly


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 19:59, 06 Cze 2007
DJ Mazepa
Główny Admin
Główny Admin

 
Dołączył: 22 Lis 2005
Posty: 4968
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gdańsk Wrzeszcz
Płeć: Mężczyzna

Natalka napisał:
Prawdziwa demokracja to utopia.
Zawsze znajdą się tacy którzy głosząc demokrację bedą łoić kasę sobie i swoim znajomkom.


Dosłownie, lepiej bym tego nie ujął. Splash


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 11:11, 15 Wrz 2008
tomaszek1958
Zastępca Admina
Zastępca Admina

 
Dołączył: 22 Lis 2005
Posty: 7028
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gdańsk Wrzeszcz
Płeć: Mężczyzna

System prawdziwie demokratyczny często odwołuje sie do REFERENDUM !!!


U nas w Polsce politycy boją się odwoływać do woli Narodu gdyż bardzo często jest ona sprzeczna z wolą rządzących.


Smutne ale prawdziwe.Kwasny Kwasny Kwasny


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 19:02, 02 Sty 2015
Natasza
Gość

 

Z tą demokracja w Polsce jest coraz gorzej. Sad Taraz władcy absolutni to Tusk i Komorowski Kwasny
Czy w Polsce mamy demokrację?
Forum www.mazepa.fora.pl Strona Główna -> KOSS / WOS
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin